Říjen 2008

Slawik-Lipicán

31. října 2008 v 9:33 | Conusek
Tak ,kochejte se

Ormonde

30. října 2008 v 16:11 | Conusek

Příběh:

Rok 1886 byl jedním z nejpamětihodnějších v anglickém turfu 19. století. Derby vyhrál Ormonde, jeden z nejpozoruhodnějších koní své doby, jetý Fredem Archerem, snad největším z žokejů, kteří se kdy posadili do sedla dostihového koně. Bylo to poslední Archerovo derby-vítězství. Na podzim se zastřelil v hluboké depresi po těžké nemoci a uvrhl tím celou dostihovou Anglii do opravdového smutku.
Ormonde, odchován a v majetku vévody z Westminsteru, byl jedním z koní prvého Bend Orova ročníku. Pokud jeho otcem byl derby-vítěz roku 1880, jeden z největších dostihových koní a plemenníků, tak mateřská strana pedigree je poněkud jiná.
Klisně Miss Agnes se narodilo ve Sledmere Stud vyzáblé neatraktivní hříbě, které majitel hřebčína Sir Tatton dal svému ošetřovateli Snarrymu s podmínkou, že hříbě okamžitě zmizí ze Sledmere, aby je již víckrát neviděl. Snarry pojmenoval klisničku Polly Agnes a umístil ji na statku svého syna nedaleko Maltonu. Tam byla kryta derby-vítězem 1863 Macaronim. Z tohoto spojení se narodila Lily Agnes, lehce stavěná klisna s rozkleslýma ušima a nemocným dechem. Klisna však měla daleko větší dostihové schopnosti než by se dalo soudit z jejího exteriéru. Byla stayerem vysoké třídy, jejích 21 vítězství zahrnovalo Doncaster Cup a Ebor Handicap.
Po skončení dostihové kariéry, ještě v majetku starého Snarryho, byla Lily Agnes poslána na hřebčín Eaton ke krytí Doncasterem. Pan Chapman, ošetřovatel vévody z Westminsteru, nalezl v klisně zalíbení a přemlouval svého patrona, aby ji koupil. Vévoda se dlouho rozmýšlel, ale poté, co se klisna vrátila na Malton, za ni zaplatil 2500 liber plus dvě nominace k Bend Orovi, jehož skok tehdy stál 200 liber. V té době již Lily Agnes měla dvě hříbata se Speculem, která však neukázala žádné dostihové schopnosti. Kryta Doncasterem dala Rosingrona, exportovaného do Ameriky, a o rok později se stejným plemeníkem klisnu Farewell, vítězku 1000 Guineas v roce 1885.
Bylo na Eatonu zvykem krýt matku, která dala dobré hříbě, nejlepším synem tohoto plemeníka (Doncaster byl synem Bend Ora). To však mohlo být těžko aplikováno v případě Lily Agnes, protože o kvalitách Farewell ještě nebylo nic známo, proto byla kryta Bend Orem. Hřebeček Ormonde, který se ze spojení narodil, byl značně přikleklý a velmi pozdní. Mohl být vším nebo ničím, nicméně vévoda v té době dával přednost jeho vrstevníkům Kendalovi a Whitefriarovi. Když byl Ormonde jako roček poslán do tréninku Johna Portera, byl ještě nezralý a přerostlý. K tomu měl během zimy problémy s oběma předníma nohama.
Až v pozdním létě se Porter rozhodl dát mu vážnější práci. Ormondeho forma pak zaznamenávala rychlý progres a v trialu 7. října končil pouze délku za Kendalem, který byl v té době velmi užitečným dvouletkem s pěti vítězstvími na kontě. Bohužel Kendal v zimě ochroml a již nikdy se na dostihovou dráhu nevrátil. Dal Derby-vítěze 1897 Galtee Mora a později byl exportován do Argentiny. Galtee More byl na počátku 20. století koupen ruským dostihovým spolkem, ale byl pro něj finančně neúnosný, a tak po několika létech musel být prodán do německého Gradizu.
Vraťme se však k Ormondemu. V té době měřil 162,5 cm, jeho krk byl ještě trochu kratší, ale mimořádně silný, měl dobré kosti, krásně skloněné plece, ale trochu rovná hlezna. Někteří kritikové o něm soudili, že není dobrý v pomalých chodech, jiní, že má příliš krátký kohoutek. Je skutečností, že Archer říkal, že se na něm připadá, jako když mu sedí na krku. Doma ho také někdy jezdil vévoda a měl podobné pocity: "Cítil jsem, že budu vystřelen přes hlavu, jeho síla v pohybu je úžasná."
První Ormondeho dostih ve dvou létech byl 1200 m dlouhý Post Sweepstakes na druhém říjnovém mítingu v Newmarketu. Startovali pouze tři koně, jedním z nich byla vítězka osmi dostihů z deseti startů Modwena, která již dříve odpoledne vyhrála Bretby Stakes. Měla pozici favorita i tentokrát, vzdor předchozímu dostihu a těžké dráze. Ormonde však celý dostih vypadal jako vítěz a také vyhrál o pohodlnou délku. Později v sezóně vyhrál Ormonde ještě Dewhurst Stakes a Criterion Stakes. Již tehdy v něm mnozí viděli příštího derby-vítěze.
Byli zde však další dvouletí mimořádných kvalit: krásný malý ryzák The Bard a Minting. The Bard vyhrál ve dvou létech 16 dostihů, majitel generál Williams prohlásil, že nebude běhat do derby a také, že nikdy nebude poražen. Minting byl velmi silný hřebec, jehož dvouletá vítězství zahrnovala Champagne Stakes a Middle Park Stakes. V posledním z jmenovaných dostihů měl problémy s udržením rovnováhy a Archer prohlásil, že nenávidí běh s kopce a na epsomské zvlněné dráze bude mít problémy.
Ormonde přezimoval mimořádně dobře, nicméně favoritem 2000 Guineas byl 10:11 Minting, Saraband s Archerem byl nabízen 3:1, zatímco Ormonde s George Barrettem stál u bookmakerů 7:2.
Dostih se stal duelem mezi Ormondem a Mintingem, jejich žokejové se rvali od startu o každý metr. V místech, kde newmarketská dráha klesá, však Minting opět ztrácel rovnováhu a Ormonde vyhrál pohodlně o několik délek. Mintingův trenér, slavný Matt Dawson, nesl porážku velice těžce, starý pán se zavřel ve své ložnici a nevycházel až do konce mítinku.
V derby nestartoval Minting ani Saraband. Minting byl schován pro pařižský Grand Prix, kde vyhrál v kentru. Archer byl tak uvolněn ze Sarabanda a mohl přijmout nabídku jezdit Ormondeho, který startoval jako favorit s kursem 9:4, Jediným dalším, kdo byl brán vážně, byl The Bard se 7:2.
Tak jako 2000 Guineas byly matchem mezi Ormondem a Mintingem, tak Derby se stalo matchem mezi Ormondem a The Bardem. Žokej malého ryzáka Wood však vždy musel trochu přitlačit, aby si udržel svoji pozici, zatímco Archer nehnutě seděl s plnýma rukama. Vyhrál, aniž by svého hřebce vyjel, a i starší pamětníci s shodli v názoru, že nikdy neviděli snadnějšího derby-vítěze.
Další The Bardova kariéra byla důkazem mimořádných kvalit. Prohrál již jenom jednou. Vyhrál Goodwood a Doncaster Cup, jeho jméno se objevuje v pedigree Vatellora, otce derby-vítězů Pearl Diver (1947) a My Love (1948). Veliký sotva 152 cm měl The Bard srdce lva a byl dost dobrý, aby vyhrál derby v devíti ročnících z deseti.
Ormonde vyhrál St. James´s Palece Stakes, v němž zničil derby-vítěze předchozího ročníku Meltona. Potom odpočíval do St. Leger, který vyhrál v kentru před St. Mirin. Do konce sezóny pak ještě Ormonde vyhrál dalších pět dostihů, včetně Champagne Stakes. Melton s The Bardem v té době vyhledávali menší dostihy i o 500 liber.
Uprostřed blyštivých úspěchů však přišlo jedno velké rozčarování. ještě před St. Leger John Porter objevil, že Ormondeho dech není v pořádku a stejně jako matka je roaerem. Během zimy byl intenzivně léčen, ale bezvýsledně.
Přesto však bylo rozhodnuto ponechat Ormondeho v tréninku ještě další sezónu. Objevil se až v ascotském červnovém mítingu. V Rous Memorial Stakes dával 25 liber Kilwarlinovi, pozdějšímu vítězi St. Leger, což mu nezabránilo připsat si na konto další vítězství. Těžší úlohu měl následující den v Hardwicke Stakes, kde ho jezdil Tom Cannon. Ormondeho soupeři byli Minting, Bendigo, vítěz prvního Eclipse Sakes, a také tříletý Phil. Matt Dawson odmítal připustit, že by Minting mohl na míli a půl prohrát s roaerem, ale přesto po krásném boji ho Ormonde porazil o krk, když Bendigo byl o tři délky třetí. Jeho vítězství bylo ještě hodnotnější, protože Barret, který jel Phila, byl uražen, že nedostal Ormondeho a poškodil favorita v posledním oblouku.
Vzrušení po Hardwicke Stakes bylo neobvyklé a Ormondeho vítězství přijato dlouhotrvajícím potleskem. Po schválení dostihu s ním vévoda dvakrát obešel paddock a pak ho sám odvedl ke stájím. Po celou dobu, kdy šli podél tribun, byli nadšeně aplaudováni. Byla to pravděpodobně největší demonstrace obdivu a přízně velkému koni až do šestého a posledního vítězství Brown Jacka v Queen Alexandra Stakes v Ascotu roku 1934. Posledním Ormondeho dostihem byl 1200 m dlouhý Imperial Gold Cup v Newmarketu, v němž dával 6 liber dřívějšímu stájovému druhovi Whitefriarovi, který byl velmi užitečným letounem. Ormonde vyhrál o dvě délky.
Během oslav jubilea královny Viktorie uspořádal vévoda z Westminsteru recepci v jeho londýnském domě na Park Lane. Byli zde princ a princezna z Walesu, čtyři králové, tři královny a několik indických princezen. Středem všech atrakcí byl Ormonde, který byl předváděn v zahradě. Slavný kůň byl v této společnosti jako doma, konzumoval karafiáty nabízené belgickou královnou i pelargonie od indických princezen.
Z pohledu tak velkého koně byla Ormondeho hřebčínská kariéra smutná. V prvém ročníku měl Ormeho, který by pravděpodobně vyhrál derby, ale byl přiotráven - buď ze zlé vůle nebo od septického zubu. Orme dal v hřebčíně derby-vítěze Flying Fox a Orby. Pro následující krycí sezónu byl Ormonde zapůjčen lordu Gerardovi, kde se vážně nachladil v důsledku špatné ventilace ve stáji a byl schopen připustit pouze jednu nebo dvě klisny. Vrátil se na Eaton velmi nemocen, ale jakmile se začal zotavovat, prodal ho vévoda argentinskému chovateli seňoru Boucau. Zpráva zapříčinila velký rozruch a mnoho lidí dalo najevo nespokojenost s tím, že Ormonde opouští Anglii. Vévoda však odpovídal zcela rozhodně, že Ormonde byl roaer, syn roaerů a že jeho působení v Anglii by mohlo mít negativní dopad na celý chov. Také, že horká a suchá atmosféra v Jižní Americe by mohla mít dobrý vliv na Ormondeho defekt.
V roce 1894 byl Ormonde opět prodán za 30 000 liber kalifornskému chovateli panu Macdonough. Jeho plodivá síla však již byla vyčerpána dlouhou nemocí. Hříbata ve Spojených státech - sice dobré kvality - byla málo početná. Byl utracen v r. 1904, jeho kostra vrácena do Anglie do přírodopisného muzea v jižním Kensingtonu.

Zdroj: www.horses-online.czKresby koček

29. října 2008 v 16:51 | Conusek
Jsou postahované různě po netu,takže myslím,že milovníci koček si příjdou na své Já osobně kočky velmi obdivuji.


Co by jste sem Vy přidali?

28. října 2008 v 18:00 | Conusek
Opět se zeptám, jakou rubriku by jste tu klidně smazali, a jakou naopak by jste přidali,jaká rubrika o koních by Vás bavila? Či o nějakém jiném zvířeti, nebo nějakou odbornou rubriku? Opakuji znovu žádné vlastnoručně psané povídky,mé slohové schopnosti nejsou na takové úrovni ,nedalo by se to totiž číst Jinak PROSÍM pište své návrhy do komentářů Píšu tento článek ,protože se Vás málo vyjádřilo v článku předtím ,zde máte opět možnost. Co se vzhledu týče,pracuje se na tom. A ještě Vás prosím,snažte se psát více komentářů ,napsat jeden komentář není až tak velká dřina

Děkuji Conusek

Rollkur -nebo-li Ježdění v hloubce a další metody moderního drezurního tréninku

27. října 2008 v 16:01 | Conusek
Tak a ted´ si pravděpodobně říkáte ,co má ,,rollkur " co dočinění s týráním,když jde o drezurní výcvik. Řeknu Vám to asi takto: Jde o velmi častou formu týrání koně,kdy jsou hlavy koní brutálně přitažené jezdci až na prsa koně. Kůn defacto nemůže nic dělat,ani síla mu nepomůže ,díky této ,,pomůcce" kůn jezdce poslouchá téměř na ,,slovo",ale ten člověk si neuvědomuje,že koni tak deformuje celou krční páteř ostatně podívejte se na tuto stránku ,kde je vše dostatečně a chápavě vysvětleno http://cincily.cz/rollkur/howCZ.php.htm anebo Vám stačí videa ,která doprovázejí tento článek ,protože jste znechuceni jako já? I slavná Anky van Grusven při tréninku roluje koně!

Anky....

Döle gudbrandsdal

27. října 2008 v 8:03 | Conusek
DOLE GUDBRANDSDAL

MOJE 48,49 A 50 KRESBA

25. října 2008 v 12:07 | Conusek
Takže jsem dávám moje návrhy , které jsem dělala na intru už minulý rok, a které jsem dělala do školy jako DÚ do výtvarné přípravy. Dávám sem je proto, že vlastně chodím na návrhářství a zatím jste ode mě viděli myslím jen 3 modely. Tyto návrhy vznikly tak, že, jestli si pamatujete jak jsem sem dávala tu malbu daltamita a levharta, tak právě tyto návrhy jsou inspirací z dalmatina. Nechtěla jsem na model dávat kožešinu s typicky puntikatým vzorem, která už je ohraná,ale chtěla jsem vymyslet něco netradičního, prostě aby z toho nebyl vidět ten dalmatin. Taky ta červená a černá barva je inspirací tlamy u dalmatina. Učiteli z výtvarky se líbili a tak potom vznikl jeden konečný návrh, který jsem dávala do školní soutěže ,,mladá tvorba" a ten vyhrál 2.místo. Je to focené, a jsou to jen náčrtky, tak se nedivte, když tam uvidíte pár blbůstek a postavy taky nejsou ideální, ale jak jsem psala, jsou to jen náčrtky, které pak byly překresleny na hezký papír Klikněte na celý článek , jsou tam další návrhy.

ZASE KRESBY JSOU POD AUTORSKÝM PRÁVEM!!! ZKOPÍROVÁNÍ JE POD POKUTOU A ZABLOKOVÁNÍM IP ADRESY!!!

Conusek

1. návrh (konečný a poslán do soutěže)


MOJE 47 KRESBA

24. října 2008 v 16:51 | Conusek
Takže, tu jsou zase , ne ruce, ale nohy. Také jsme se měli soustředit hlavně na ně. Můžu říct, že jsem s tohle kresbou velice spokojená. Je to taky uhlíkem. Opět focené mím mobilem Sony Ericssonem K550i, kvalita je myslím uspokojící Je to opět zase něco jinýho než zvířata, které kreslím pořád, je to příjemná změna a baví mě to,ale nebojte koníci se tu také ještě určitě objeví Klikněte na celý článek, je tam ještě detail nohy.

ZASE KRESBY JSOU POD AUTORSKÝM PRÁVEM!!! ZKOPÍROVÁNÍ JE POD POKUTOU A ZABLOKOVÁNÍM IP ADRESY!!!

Conusek117 diplomek

24. října 2008 v 16:50 | Conusek
Opět další do sbírky

Rubriky

18. října 2008 v 20:04 | Conusek
Takže lidičky dělám pořádek v rubrikách, takže se Vás ptám, jaké rubriky bych měla smazat, teda do kterých málo chodíte nebo jsou zbytečné, nebo naopak , které bych měla vytvořit a které by Vás bavily abyly užitečné, nebo jste spokojeni se současnými rubrikami? Své nápady pište do komentářů a opravdu popřemýšlejte, co by jste sem přidaly nebo naopak, odstranily. Prosím Vás, jediné co by fact nešlo, jsou básničky , příběhy , komixy apod ju? Tak PIŠTE a sem s Vašimi nápady

Autumn Breeze by TACO-MAN23.