Červenec 2007

Bělouš

31. července 2007 v 18:11 | Conusek
BĚLOUŠ: Bělouši se vždycky rodí s tmavou srstí a postupně vybělují.S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji.Rozlišujeme četné barvené nuance od červeného po černého bělouše.

Ryzák

31. července 2007 v 18:07 | Conusek
RYZÁK: Ryzák má rezavou barvu srsti(barevná škála sahá od světle červené do sitě tmavorudé,někdy až do černa).Ocas a hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší,nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy.Oči ,kůže a kopyta mají tmavou barvu.Rozlišujeme světého ryzáka,ryzáka a tmavého ryzáka.

Vraník

31. července 2007 v 18:02 | Conusek
VRANÍK: Vraníci jsou relativně vzácní.Jejich srst i žíně jsou černé.Oči,kopyta a kůže mají také tmavou barvu.Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci ,jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá(dříve se jim říkalo letní vraníci).

Palomino (Isabela)

31. července 2007 v 17:56 | Conusek
PALOMINO(ISABELA): Isabela, dřívě žluták,je vlastně žlutý ryzák.Jeho srst je vesměs žlutá,někdy došeda. Srst je světlá a kopyta také.Barevnou odrůdou Isabeli je Palomino(zlatě zářící srst a jasně bílé žíně)

Zrak

31. července 2007 v 14:53 | Conusek
ZRAK:Oči koně jsou umístěny po stranách hlavy ,jsou poněkud vystouplé a velmi pohyblivé.Koně mají postranní zorné pole o úhlu větším než 180 śtupnů.Koně vidí téměř všechno kolem sebe,přinejmenším jedním okem.Má ale také schopnost binokulárního vidění.Velmi malou oblast dokáže vidět oběma očima najednou.Tato oblast začíná asi tak 2m před ním.Kůn vnímá sebemenší pohyb před sebou,vedle sebe i za sebou.Pokud nějaký předmět leží mimo jeho zorné pole,stačí koni malinko pootočit krk,aby to uviděl.Nevýhodou je ,že v oblasti nozder koně a před nimi zůstává mrtvý úhel.To,co je obsaženo v tomto rozsahu,kůn nevidí.
ZDRAVÉ OKO-ZDRAVÝ KŮN:Oko zdravého koně je vlhké a leskne se,kůn má živý pohled a dívá se se zájmem.Sliznice kolem oka a uvnitř víčka musí být růžová.Oko nesmí slzet.Kůn s vyhaslýma ,slzícíma nebo zarudlýma očima je nemocný.V takovým případě je nutné zavolat veterináře,ptž pro koně jako zvíře určené k pohybu ve volném prostoru jsou zdravé oči základem.Duhovka koně je hnědá a velmi jasná.Mnozí koně např.albíni nebo paint horses mají jedno nebo i obě oči modré.

slovník

31. července 2007 v 10:38 | Conusek
BROUSIVÝ CHOD:Akce,při níž se kopyto nebo podkova dotýká protější nohy.Obvykle jde o vadu tělesné stavby.
COURÁNÍ:Nízká akce při kroku nebo při klusu,známá např. u araba nebo anglického plnokrevníka.
JUKR:Zvlaštním způsobem utvářené čelo araba.
KAPŘÍ HŘBET: Vyklenutý hřbet mezi kohoutkem a křížem
KOZLOVÁNÍ: Zlozvyk,při kterém kůn vyskakuje s obloukovitě ohnutým hřbetem a zpět dopadá na natažené nohy.
KŮN NA OTĚŽI: Označení koně,který nese hlavu téměř svisle a jehož nozdry jsou v rovině nepatrně nižší než ruka jezdce
KŮN NAD OTĚŽÍ: Když kůn zvedá hubu nad úrověn jezdcových rukou,čímž omezuje možnost kontroly
KŮN NÍZKO NAD ZEMÍ: Stav ,kdy délka mezi předním kolenem a spěnkovým kloubem je příliš krátká
KŮN PŘED OTĚŽÍ:Stav,kdy se kůn vší silou opírá do otěže s hlavou vytrčenou vpřed
LINIOVÝ CHOD:Přikřížení nečistokrevného předka s cílem upevnit určité vlastnosti.
LOSÍ HUBA:Široký,převislý horní pysk
LOUPLÁ ZÁD: Výrazné osvalení zádě u některých těžkých tažných plemen
MODLENÍ: Přední nohy zakřivené směrem vpřed od kolen dolů.Může být důsledkem nadměrné zátěže.
NALOŽIT KONĚ: První sedlaní nezkroceného koně
NEPRAVÁ ŽEBRA: Deset žeber za hrudním košem ,která končí volně
NICK: Označení vysoce plodného hřebce,který má kvalitní potomstvo
OHNIVÝ KŮN: Označení koně,který je snadno vzrušivý
PALFREY: Středověký leký jezdecký kůn,pro kterého byl tipický pomalý mimochod
PLANDAVÉ UŠI. Ušní boltce ,které se sklánějí dozadu nebo jsou neseny vodorovně do stran.Nemají vliv na výkon nebo zdravotní stav

Peršeronský kůn

31. července 2007 v 10:00 | Conusek
VÝŠKA: 162,5-174,7 cm
PROSTŘEDÍ: chladné oblasti mírného pásma
PŮVOD:18.století
KREV:chladnokrevník
VLIVY:normanský kob,arab
VYUŽITÍ:těžký zápřah
POCHÁZÍ:Francie-Normandie
ZBARVENÍ: šedá ,černá
VLASTNOSTI:Peršeronský kůn plní mnoho rolí:jako válečný kůn,kočárový kůn či farmářský kůn a byl dokonce i sedlán.Plemeno je tvrdé,všestranné a má velmi dobrou povahu.Podobně jako bulonˇský kůn má dlouhou,nízkou a volnou akci a liší se tak od jiných těžkých plemen.
VZHLED:hezká hlava má dlouhé uši,velké oči a široké čelo.Kohoutek je zřetelný a plece jsou skloněné,čím se liší od ostatních tažných plemen.Tělo je široké a má velmi hluboký hrudník ,ale je také kompaktní.Nohy jsou krátké a mohutné a nemají dlouhé rousy.Kopyta jsou modročerná a středně velká.

Sibiřský hasky

31. července 2007 v 9:38 | Conusek
HISTORIE PLEMENE:Původně na Sibiři používaný tažný pes se v 19.století dostal s ruskými lovci kožešin a obchodníky do Severní Ameriky.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:Původ plemene:(S ibiř) USA,Vznik :starověk,Původní účel:tahání saní,Nynější účel:společník,sánˇové soutěře,Věk:11-13 let,Hmotnost:16-27 kg,Výška:51-60 cm.
SIBIŘSKÝ HASKY:Je menší a lehčí než většina ostatních plemen sánˇových psů.Přesto je elegantí sibiřský hasky hbitý,zdatný a neúnavný pracovník.Podobně jako ostatní stará severská plemena špiců zřídka štěká,ale s oblibou se jako vlci věnuje společnému vytí.Je velmi populární v Kanadě i v USA.Je to jedno z mála plemen,které může mít oči barvy modré,hnědé,oříškové nebo nestejné.Také jeho srst může být různě zbarvená.Plemeno je vlídné a spolehlivé,takže je velmi příjemným společníkem.

Irský setr

31. července 2007 v 9:10 | Conusek
HISTORIE PLEMENE: Na vývoji irského setra se podílel starošpanělský ohař,vystavující španělé a skotští setři.Původně byli i červenobílí,dnes je to samostatné plememo.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:Původ plememe:Irsko,Vznik: 18.století,Původní účel: vystavování a přinášení pernaté zvěře,Nynější účel:lovecký pes a společník,Průměrný věk: 13 let,Hmotnost:27-32 kg,Výška: 64-69 cm.
IRSKÝ SETR:Kdysi byl znám pod gaelským jménem ,,modder rhu" neboli červený pes.Někdy se taky nazývá červený španěl.Dnes je tento hbitý,živý pes oblíben,ale potřebuje fyzickou činnost.Je rychlejší než ostatní setři a rád vyhledává jiné psy, aby si s nimi hrál,zvlášt ho baví obíhat je v kruzích kolem dokola.Irský setr je vyslovený extrovert.Dospívá pozdě a díky své radosti ze života získává pověst roztěkaného,nervozního,snadno vzrušitelného a hravého psa.

Chody

30. července 2007 v 12:42
KROK:Krok je čtyřdobý chod význačný postupným dopadem nohou na téže straně těla.Jestliže začíná levou zadní,následnost dopadu je tato: levá zadní ,levá přední,pravá zadní,pravá přední.Při středním kroku došlapují zadní nohy před stopu přední.Zkrácený krok je kratší a důraznější,přičemž se zadní nohy dotýkají půdy za stopou předních.Uprodlouženého došlapují zadní nohydále před předními.Při volném kroku je celkové schéma prodloužené.
KLUS:Klus je dvoudobý chod,při kterém došlapují současně obě úhlopříčné nohy načež kůn po chvilce napětí doskočí na druhý ůhlopříčný pár nohou.Např první úder(dus) je lyšitelný,když dopadne na zem levá přední a pravá zadní(levá úhl.). Při klusu nejsou kolena nikdy vysunována před linii vedenou od čela k zemi.Extrémě zkrácený klus tvoří součást piaffy a passage.
CVAL:Cval je trojdobý chod,kdy kůn vykračuje pravou přední,pokud zatáčí doprava ,a naopak.Jestliže se kůn pokouší vést vnější nohou,tj.pravou přední v levotočivé zatáčce,jde na ,,špatnou nohu" a cválání je označováno stejně-na ,,špatnou nohu".Sled došlapů,které dávají tři rytmické dusy,jsou při pravé vedoucí noze:levá zadní,levá úhlopříčka,při níž se levá přední a pravá zadní dotkou půdy současně,pravá pžední-tzv.vedoucí noha.
TRYSK(PRODLOUŽENÝ CVAL):Trysk je nejrychlejší ze čtyř přirozených chodů koně.Obvykle bývá čtyřdobý,ale může mít různé varianty sledu nohou podle rychlosti,Je-li vedoucí noha pravá přední,pak sled došlapů je:levá zadní,pravá zadní,levá přední, pravá přední,následuje plný zdvih se všema nohama nad zemí.Plnokrevník dosahuje v trysku rychlosti i více než 48km/h.Vedoucí noha se dotýká země v jedné linii s nosem,i když při plném vystrčení nohy ve vzduchu ji přesahuje.